Egy friss kormányrendelet-módosításnak köszönhetően egyszerűbbé válik a CSOK Plusz, a Falusi CSOK és a Babaváró támogatás igénybevétele a speciálisan adózók és az őstermelők számára.
A legfontosabb módosítások:
- Nagyobb figyelembe vett jövedelem: Eddig a speciális adózási formákkal rendelkező igénylők esetében a bankok a hitelbírálat során a bevételek 10–20%-át vették figyelembe. Az új szabályozás értelmében ez az arány jelentősen megemelkedik, így mostantól a bevételek 50%-át veszik alapul. Ezáltal több igénylő számára válik elérhetővé a támogatás.
- Rövidebb igazolt jogviszony: A támogatások igénybevételéhez korábban két–hároméves társadalombiztosítási jogviszony igazolása volt szükséges. Az új rendelet alapján ez a követelmény egy évre csökken, ami megkönnyíti a támogatások igénylését.
Kiket érint ez a változás?
A módosítások különösen előnyösek lehetnek azoknak, akik speciális adózási formákban dolgoznak, mint például a fodrászok, kozmetikusok, fotósok, vagy a kiskereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozók. Több tízezer érintett számára válhat egyszerűbbé a családtámogatások igénylése.
Sikerek a CSOK Plusz programban
Az idén bevezetett CSOK Plusz iránti érdeklődés kedvezően alakul. Eddig több mint 15 ezren érdeklődtek a támogatás iránt, a beérkezett kilencezer hitelkérelemből pedig 6321-et már el is bíráltak, összesen 164 milliárd forint értékben. Ez azt jelenti, hogy az átlagosan megítélt támogatás összege 26 millió forint volt kérelmezőnként.
További részletek
Az új módosításokról szóló 262/2024. kormányrendelet a Magyar Közlöny 2024. évi 84. számában olvasható.