A határozott idejű munkaszerződés megkötésére nem minden esetben van mód, a törvény a határozott idejű munkaszerződések maximum hosszáról is rendelkezik. Vannak olyan esetek, pl. helyettesítés, vagy projekt munka esetén, mikor a gyermek születésének időpontjában nem rendelkezik az anyuka biztosítási jogviszonnyal, vagyis letelt a határozott idejű munkaszerzése.
Az ellátásokra való jogosultságok:
- Csecsemőgondozási díj (csed): 168 nap
- Gyermekgondozási díj (gyed): gyermek 2 éves koráig, ikergyermekek esetén a gyermekek 3 éves koráig,
- Gyermekgondozási segély (gyes): a gyermek 3 éves koráig
Abban az esetben, ha a határozott idejű munkaszerződés a szülést megelőzően jár le és nincs mód a szerződés meghosszabbítására, vagy határozatlan idejűvé tételére, abban az esetben a kismama csak akkor jogosult a csedre, ha a biztosítási jogviszony megszűnését követő 42 napon belül születik a gyermek, valamint rendelkezik a kismama az elmúlt 2 évben legalább 365 nap biztosítási jogviszonnyal. Ha ez a két feltétel együttesen nem teljesül, akkor a kismama nem jogosult a csed igénybe vételére.
Ha a határozott idejű munkaviszony a szülést követően jár le, akkor a kismama jogosult a 168 nap csecsemőgondozási díjra, ami megegyezik a szülési szabadság időtartamával). Ebben az esetben is teljesülnie kell annak a feltételnek, hogy a szülést megelőző 2 évben rendelkeznie kell a kismamának 365 nap biztosítási jogviszonnyal és, mivel érvényes a határozott idejű munkaszerződése, így a biztosítási jogviszonya is fennáll a szülés időpontjában.
Ha a csed időtartama alatt jár le a határozott munkaidejű szerződés, abban az esetben a gyed passzív jogon.
Gyermekgondozási díjra jogosult a munkavállaló:
– ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és a gyermeket saját háztartásában neveli;
– ha a részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt és a gyermeket saját háztartásában neveli.
Azaz mind a határozott idejű munkaviszony alatt, mind annak megszűnését követően megállapítható a gyermekgondozási díj.
Ez utóbbi esetben az alábbi négy előfeltétel szükséges ahhoz, hogy a gyermekgondozási díj megállapításra kerüljön:
– részére csecsemőgondozási díj került megállapításra a határozott idejű munkaviszonya alapján,
– a határozott idejű munkaviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt szűnt meg, továbbá
– a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, valamint
– a gyermekét saját háztartásában neveli.
Ha a határozott idejű jogviszony megszűnik az ellátás folyósítása alatt, a CSED és a GYED tovább folyósítható, azonban ez az időszak már nem minősül biztosítotti jogviszonynak!