A szeptemberi iskolakezdés minden évben komoly kihívást okoz a családoknak. Több tízezer forintban kerülhet egy-egy gyermek beiskolázása, függetlenül attól, hogy a tankönyveket teljesen ingyenesen kapják meg a gyerekek. Sok munkavállaló kaphat tanévkezdéskor a munkáltatótól iskolakezdési támogatást, ami segítséget jelenthet a gyermeket nevelő családoknak.
A munkáltató által adott iskolakezdési hozzájárulás nem a munkavállaló szociális helyzete alapján megítélt támogatás.
Az iskolakezdési támogatás 2021-ben pénzben, utalványban, vagy természetben adható.
Fő szabály, hogy a kapott juttatásban részesülő magánszemélynek jövedelme keletkezik, aminek közterheit a juttatást adóval szemben fennálló jogviszonya szerint, vagy ennek hiányában az egyéb jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, befizetni, bevallani. Ez azt jelenti, hogy a kapott juttatás összegéből a munkáltatónak le kell vonnia a 15% SZJA-t és a 18,5 TB járulékot, valamint a munkáltatónak a támogatás után 15,5% SZOCHO és 1,5% szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége keletkezik.
A csekély értékű ajándékként kapott iskolakezdési támogatás adózása kedvezőbb a pénzben történő támogatásnál, ebben az esetben a SZJA törvény 70.§ (6) bekezdése alapján ez egyes meghatározott juttatásnak minősül, így a kapott érték 1,18-szorosa után 15% SZJA és 15,5% SZOCHO adófizetési kötelezettsége keletkezik a juttatónak. A juttatást kapó magánszemély részére a csekély összegű ajándék után nem keletkezik adófizetési kötelezettsége.
Mikor beszélhetünk csekély összegű ajándékról?
Abban az esetben, ha:
- magánszemélyként évente egyszer történik a juttatás és az utalvány értéke nem haladja meg a minimálbér 10-át, ami a 2021-es évben max. 16 740 Ft,
- a juttatást adó nevére kerül a számla kiállításra a vásárolt termékről,
- a juttatónak nyilvántartást kell vezetnie a csekély értékű ajándékokról,
- évente egyszer bárkinek adható, nem csak a munkavállalónak, hanem annak házastársának, gyermekeinek, vagy akár az unokái részére is.
Amennyiben a juttatás utalvány formájában történik, abban az esetben fontos, hogy körültekintően kell eljárni, hiszen a SZJA törvény szerint akkor nem minősül pénzben adott juttatásnak, ha megállapítható, hogy az utalvány milyen termékekre, szolgáltatásokra, valamint, hogy az nem visszaváltható.